top of page
A1.png

Merhaba!
İstasyon’a yani

Nesin Köyleri Derneği’ne hoş geldiniz.

Bizler, Nesin Köyleri’nde yaşadığımız deneyimleri paylaşmak, aramıza yeni iştirakçiler katmak ve köyümüzün kültürünü anlatmak için sanal bir istasyon yaratma ideali ile yola çıkmış bir grubuz.

Nesin İstasyon; Nesin Köyleri’nin öğrencileri, gönüllüleri, sevenleri ve yolu bir şekilde o eşikten geçmiş olanların oluşturmuş olduğu bir inisiyatif olarak hayatına başladı. 2020’nin bitmesine günler kala ise daha fazla hareket kabiliyeti kazanabilmek ve farklı birliktelikler gerçekleştirmek adına Nesin Köyleri Derneği’ne dönüştü.

Uzunca zamandır süregelen ilişkimize dayanarak diyebiliyoruz ki Nesin Köyleri matematik, sanat ve felsefe alanlarında sunduğu eşsiz eğitim imkânının ötesinde, bizlere kazandırdığı ortak yaşam kültürüyle hepimizin hayatında bir dönüm noktası oldu. Bu yüzden, Nesin Köyleri ile kurduğumuz bu özel ilişkiyi, Köy sınırlarının dışında da olsak her durumda canlı tutmayı arzu ediyoruz.

İşlerimiz
Birlikte üretiyor ve birlikte öğreniyoruz.

İşlerimiz

Ekolojik Onarımda Sanatsal Yaklaşımlar
Allianz Climate Call 2023

 "Ekolojik Onarımda Sanatsal Yaklaşımlar" projemiz ile sürdürülebilirlik hakkında yeni ve tüm canlıları kapsayan bir anlatı yaratma çabasıyla, iklim değişikliği odağında yeni karşılaşmalardan doğacak işbirliklerine lokomotif olmayı amaçlıyoruz. Projemiz, sosyal etki yaratma potansiyeli taşıyan ve hali hazırda her yıl döngüsel olarak yeni jenerasyonlara ev sahipliği yapan Nesin Köyleri'nde gerçekleşecek.

Place holder.png

Eşikte Birlikte
Saha x CultureCivic

Atölyenin amacı genç sanatçı ve küratörlerin birlikte ve birbirinden öğrenerek çalışabileceği bir ortak üretim alanı oluşturmak, sürdürülebilir ilişkiler için iletişim olanakları açmak ve alandaki meseleleri beraberce tartışmak. 

 

Bige Örer, Çelenk Bafra, Elif Öner, Evrim Kavcar, Işın Önol, Kevser Güler ve Öykü Özsoy’u Nesin Köyleri’nde misafir ediyoruz!  Yoğun ders programına sahip Eşikte Birlikte: Sanatçılar Küratörler yaz kampında sizlerle birlikte verimli zaman geçireceğimize eminiz. 

 

Sizleri, birlikte düşünmeye, tartışmaya ve üretmeye davet ediyoruz. Birbirimizden güç bulacağımız, birbirimizi destekleyip büyüyeceğimiz günlerin umuduyla!

Sosyal Değişim İçin Disiplinler Arası

Kolektif Çalışmalar

Nesin Köyleri Derneği, bireylerin akademik başarılarının artmasına katkı sağlamak ve Nesin Köyleri’nde tecrübe ettikleri ortak yaşam kültürü ile edindikleri sorumluluk bilincinin yaratmış olduğu sosyal becerilerin daha fazla genç, öğrenci, eğitimci, akademisyen tarafından tecrübe edilebilmesi için kurulmuştur.
 
Derneğin, Türk-İsveç İşbirliği Birimi tarafından desteklenen projesi ‘Sosyal Değişim için Disiplinlerarası Kolektif Çalışmalar’ arşivine göz atın.

34.png
33.png

Çek-Yat
Yatılı Kısa Film Yarışması

Ev sahipliğini yaptığımız Çek-Yat Film Jam ile beraber sinemacılara meydan okuyoruz!

Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması 48 saat süren bir film yapımı maratonu. Türkiye’nin her yanından 48 sinemaseveri Nesin Köyleri’ne davet ediyor ve 48 saat içinde bir kısa film çekmeleri için onlara meydan okuyoruz. Katılımcılar, hiç tanımadıkları 48 kişi içinden 6 kişilik ekipler kuracak ve film yapım sürecinin tüm aşamalarını 48 saate sığdırmaya çalışacak.

Nesin İstasyon Sakinleri

Nesin Köyleri’nin bu kadar eşsiz olmasının önemli bir sebebinin de yıllar içerisinde burada ağırladığı ve buluşturduğu insanlar olduğuna inanmaktayız. Bu kimi zaman bir öğrenci, kimi zaman gönüllü, kimi zaman bir öğretmen, kimi zaman bir çalışan, kimi zamansa günübirlik bir ziyaretçi bile olabiliyor. Köy’ün birbirinden enteresan ve naif insanlarının kendi gözlerinden buradaki yaşayışı, doğayı, anılarını herkes ile paylaşabileceği bir röportaj dizisi olarak “İstasyon Sakinleri” doğmuş oldu.

İstasyon'dan Aktarım

İstasyon’da öğrencilerin ve eğitmenlerin birbirleri ile çeşitli deneyimlerini paylaşabilmesi ve Köy’ün mekanından dışarıya çıkarak insanlara ulaşmaya devam edebilmesi adına düzenli olarak organize ettiğimiz çevrimiçi buluşmalar dizisi.

Çek-Yat'21 - Poster Taslakları (1).png
aslı1.jpg
aslı2.jpg
My%20Post%20(5)_edited.png
6.jpeg
My%20Post%20(7)_edited.png
My Post (19).png
2.png
3.jpeg
My Post (22).png
My Post (41).png
My Post (32).png
My Post (30).png
bottom of page