top of page
9A680B42-3CE3-4B3E-9F3B-D14003F3ACD0.png
14.png
15.png
3.png
3.png
3.png
3.png
21.png
32.png
 Bağlantılarımız.png

Nesin Köyleri

Nesin Köyleri, matematik, sanat ve felsefe alanlarında faaliyet gösteren bir eğitim ve araştırma kurumudur. İzmir Selçuk'taki Şirince köyüne 1 km uzaklıkta bulunan, Nesin Vakfı'na ait 55 dönümlük bir arazi üzerine Ali Nesin öncülüğünde Mayıs 2007'de, bağışlarla ve gençlerin gönüllü emeğiyle imece usulüyle kurulmuştur.  

 

Nesin Köyleri kâr amacı gütmez.

Ekonomik etkenlerin yanı sıra bölgesel farklılıklardan kaynaklı olarak eğitim imkânına erişemeyen öğrencilere kapıları her zaman açıktır.

Köyde bilimsel ve eğitim ve sanat üretimi amaçlı çalıştaylar, dersler, seminerler ve kamplar düzenlenmektedir. İlköğretim düzeyinde eğitimlerden ileri seviyede araştırmalara kadar her türlü bilimsel ve sanatsal etkinlik yer bulabilmektedir.  Lise, lisans ve yüksek öğrenim öğrencilerine matematik, sanat, felsefe, mimarlık, ekoloji dersleri verilmektedir. 
 
Köy’de lise ve üniversite öğrencileri için Matematik, Felsefe, sanat, Psikoloji alanlarında Yazokulu ve Kışokulu Programları düzenlenir.
 
Bahar dönemlerinde ayrıca özel etkinlikler, çalıştaylar, konferanslara da ev sahipliği yapar. ilkokuldan üniversiteye her seviyeden okula ve sınıfa açıktır. Eğitim kurumları Köy’e günübirlik ya da bir haftaya kadar uzayabilen ziyaretler/geziler gerçekleştirebilirler.
 
Köyde seminerler, eğitimler, kamplar, sempozyumlar, toplantılar, konferanslar, projeler ve bilimsel araştırmalar olmaktadır. Kişiler veya gruplar kendi organizasyonlarını ayarlayarak bir seminer, toplantı, eğitim kampı gibi benzer etkinlikler yapabilmektedir. Ayrıca bireysel olarak öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, profesörler, siviller yani herkes matematik derslerine veya yapılacak bilimsel etkinliklere katılabilmektedir.
 
Köyde Yaşam

Matematik köyünde herkes eşit biçimde yaşamaktadır. Köydeki işler herkesin bireysel kapasitesine göre dağıtılmakta ve bulaşık, temizlik, teknik işleri köy sakinleri tarafından imece bir biçimde yapılmaktadır.
Nesin Köyleri’ndeki tüm işler öğrenciler, gönüllü eğitmenler ve gönüllü çalışanların yardımıyla ortaklaşa yapılır.
 
Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’e mirası
 
Matematik Köyü Fikri Aziz Nesin'e aitti. Oğlu Ali Nesin'e bıraktığı bir vasiyetti. Aziz Nesin başlarda Ali Nesin'in Türkiye'de gelişmemiş olan bilimsel şartların altında ezilmesini istememiş ve ölmeden önce gelmesine karşı çıkmıştır. Fakat vicdanı sızlamadan ve güven içerisinde bırakması gereken bir Nesin Vakfı ve toplumsal sorumlulukları vardı. Bu sorumluluklar Aziz Nesin'in bir karar almasını gerektirdi. İşte bu koşullar altında Matematik Köyü (Enstitüsü) Ali Nesin'in hem matematik yapmaya devam etmesini sağlayacak hem de Aziz Nesin'in gözü arkada kalmayacaktı.

Nesin Köyleri'nin geçmiş ve gelecek programları için nesinkoyleri.org 'u ziyaret edebilirsiniz.

bottom of page