top of page
  • Yazarın fotoğrafıBurak Podak

Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması

Burak Podak, İstasyon Postası için yazdı.

Genç ve bağımsız kreatifler, bir yandan seçimlerini potansiyelden çok tecrübeye odaklanarak yapan eski zihniyetin hüküm sürdüğü pratik dünyada kendilerine yer bulmaya, kendilerini gerçekleştirmeye çalışırlarken bir yandan da birbirlerini bulmaya, güçlerini birleştirebilecekleri mecralar yaratmaya çalışıyorlar. Gobo Kolektif, üç genç sanat öğrencisi tarafından Kasım 2017’de bu amaçla kuruldu. Kolektif üretimi arttırmak, yeniyi ve daha iyiyi araştırmak üzere bir araya gelmişken, alışılmışın dışında bir film yapımı maratonu organize etme fikri, Gobo’nun yolunu aydınlattı.Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışması, kısaca Çek-Yat, kırk sekiz saat süren bir film yapma maratonu, bizim söylemeyi sevdiğimiz haliyle “.zip” formatında film yapma deneyimi: Birbirini hiç tanımayan kırk sekiz yarışmacı, ilk akşam yapılan açılış konuşmasında öğrendikleri temaya uygun bir film çekmek üzere kırk sekiz saat içinde ekiplerini kurmalı, filmi planlamalı, çekmeli, kurgulamalı ve kırk sekiz saat bitmeden teslim etmeliler. Bundan sonra filmler, jüri değerlendirmesine gider ve kapanış partisinde jüriden gelen sonuçlar açıklanır.

Uzaktan bakınca, bir hafta sonuna yayılmış devasa bir pijama partisi gibi gözüküyor olsa da içeride işler çok farklı… Katılımcılar, kolektif çalışmayı, kriz yönetimini, konfor alanının dışında bir çevre kurabilmeyi ve kısıtlı imkanları değerlendirmeyi deneyimlemenin yanı sıra, çok farklı şehirlerden, farklı arka planlardan dostlar, iş arkadaşları, partnerler ediniyorlar. Ayrıca, süreç içindeki katkılarıyla Çek-Yat’ı şekillendiriyorlar ve bu, organizatör ve katılımcı arasındaki duvarı kaldırarak tüm etkinliği kolektif bir deneyime dönüştürüyor.


Pandemi yüzünden 2020 yılı Çek-Yat’sız geçmiş ve bizi hayli üzmüştü ama 2021 yılı tüm dertlerimizi süpürdü. Çek-Yat ‘21, Kültür İçin Alan’ın desteği ve Nesin İstasyon ortaklığında, İstasyon’un da ilk projesi olarak, Nesin Köyleri’nin kendine has mimarisi, Şirince’nin canlı ve yokuşlu sokakları ve Ege’nin zeytin ağacı temalı doğal fonunda gerçekleşti. Çek-Yat’ın telaş yüklü, bol gerilimli, drama zengini saatleri, Köy’ün büyülü ve insana her şeyi unutturan atmosferiyle birleşince, ortaya öncekilerden bir hayli farklı bir deneyim çıkmış oldu. Açıkçası her Çek-Yat’ın bir öncekinden daha profesyonel, gelişmiş ve kapsamlı olduğunu gözlemliyor ve bunun mutluluğunu yaşıyorduk, fakat tüm bunların Köy ile iç içe geçmiş bir şekilde deneyimlenmesinin bu denli büyülü ve birçok açıdan umudumuzu tekrar yeşerten bir olay haline geleceğini hiçbirimiz öngörememiştik.

Çek-Yat ‘21’de, yedi gruptan yedi film çıktı ve bu filmlerin tamamı Nesin Köyleri ve çevresinde çekildi. Proje ekibi, Gobo Kolektif ve Nesin İstasyon’dan oluşturuldu ve Çek-Yat’ın her anında kuvvetli bir kolektif bilinçle hareket edildi. İstanbul ve İzmir’dekilerin ardından en son Şubat ayında, Diyarbakır’da bulunan Loading Art Space’de bir gösterim yapıldı. Biz filmlerle birlikte şehir şehir gezerken, bir yandan da bir sonraki Çek-Yat için koşturuyor ve umutlarımızı tazeliyor olacağız. Maceralarımızı takip etmek isterseniz, Instagram’dan bizi bulabilirsiniz.


Yolculukla…


Çek-Yat Film Jam : https://www.cekyatfilmjam.com
Comments


bottom of page