top of page
  • Yazarın fotoğrafıAycan Şahin

Nesin İstasyon’un Hikâyesi

Aycan Şahin, İstasyon Postası için yazdı


Nesin Matematik, Felsefe ve Sanat Köyleri yani kısaca Nesin Köyleri, gençlere, sorgulamaya ve eleştiriye açık bir ortamda üretim ve öğrenim imkânı sunan alternatif bir eğitim kurumu.


Genellikle “maddi” bir karşılığı olmadığı düşünüldüğünden yeterince önem verilmeyen bu üç disiplinde, lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin, alanlarında yetkin akademisyen ve sanatçılarla çalışma imkânına erişmelerinde, kendilerini gerçekleştirmede ve hayallerini biçimlendirme ve olgunlaştırmada önemli bir başlangıç noktası oluşturuyor.Nesin Köyleri, sıradan bir okuldan farklı olarak, kültürel ve akademik bilginin yanı sıra, bir yandan da yaşam bilgisi, birlikte yaşama kültürü ve otoriteye ihtiyaç duymadan sorumluluk almada gençlere deneyim kazandırıyor.


Nesin İstasyon, öğrenci, gönüllü ya da eğitmen olarak Köy’le yolu kesişmiş olan bizlerin, Nesin Köyleri’ni desteklemek ve yeni birlikteliklerle güçlendirmek amacıyla kurduğu bir inisiyatif. Hareket alanımızı genişletmek amacıyla Kasım 2020’de dernekleşmeye karar verdik.


Nesin Köyleri Derneği yani Nesin İstasyon olarak, bir yılı biraz geçen bu süreçte birkaç konuyu öncelikli olarak ele aldık. Birincisi deneyim aktarımıydı. Nesin Köyleri'nde aldıkları eğitim, kurdukları bağlantılar ve girdikleri etkileşim sayesinde akademik başarı edinen öğrencilerin, mekândan ilhamla üretim süreçlerinde aktör olan genç sanatçıların ve oluşturdukları müfredatlarla özgürce eğitim veren akademisyenlerin deneyimlerini aktarmaya çalıştık. Bir diğeri Köy’ün kendine has atmosferinin yarattığı ortak deneyim bağlarına temas eden hikâye anlatıcılığıydı. Bu müşterek mekânın etkisiyle kolektif yaşamın ve üretimin bir parçası olan insan hikâyelerini paylaştık.Misyonumuzun bir de ekonomik amacı var. Matematik, felsefe ve sanat eğitimi gelir durumu iyi olmayan aileler için çoğu zaman lüks bir faaliyet olmaktan öteye geçmiyor maalesef. Ekonomik etkenlerin yanı sıra bölgesel farklılıklardan kaynaklı olarak bu imkâna erişim sağlayamayan çok sayıda genç var.Nesin Köyleri, kuruluşundan bu yana bu eşitsizliğe karşı çıkarak, olanakları olmayan yüzlerce öğrenciye kapılarını açtı. Biz de dernek olarak aynı yaklaşımı sürdürüp projelerimizle fırsat eşitliğine katkıda bulunmak istiyoruz.
Gençlerin aktif bir özne olduğu ve fikirlerini gerçekleştirecekleri proje ve iş birlikleri üzerinde çalışıyoruz. Gençlerin kendilerini gerçekleştirebildikleri, akademik ya da sanatsal bilgiye ve pratik yapma imkânına erişebildikleri bir toplumun daha eşitlikçi ve adil olacağına inanıyoruz.Nesin Köyleri’nin misyonunu yerine getirmesini kolaylaştırmak, ve mekânın sürdürülebilirliğine destek olmak amacıyla yola çıkıyoruz. Haberlerimizi İstasyon Postası’ndan takip edebilirsiniz.


コメント


bottom of page